Deveta sjednica saborskog Odbora za obranu, održana u četvrtak 22. svibnja, trebala je biti rutinska od tek nekoliko minuta, no pretvorila se u ozbiljnu raspravu u kojoj je državni tajnik u MORH-u Drago Matanović ponekad ostao bez odgovora. Na dnevnom redu bila je samo jedna točka – mišljenje o nabavi za potrebe obrane – iza koje se krila obnova okvirnog sporazum o kupovini puškostrojnica za OS RH.
Kako je u uvodnom dijelu naveo državni tajnik Matanović, OS RH u uporabi imaju različite modele puškostrojnica kalibra 7.62*39 mm i 7.62*54R mm istočnog podrijetla, koje su po vrsti i namjeni neprikladne za NATO standarde, te su nezgodne i za održavanje te nabavu pričuvnih dijelova. Ujedno nemaju mogućnosti za postavljanje opreme za provedbu obučnih i vježbovnih aktivnosti na simulacijskom sustavu MILES.
„Zbog zahtjeva interoperabilnosti, postojeće puškostrojnice ne zadovoljavaju taktičko-tehničke zahtjeve Hrvatske vojske. Isto tako, tijekom planiranja i realizacije zadaća u operacijama potpore miru i u međunarodnim vježbama postavljaju se dodatni logistički zahtjevi, traži se opskrba streljivom, pričuvnim dijelovima i održavanje puškostrojnica, te usložnjava se funkcioniranje kompletnog te cjelovitog… odnosno logističkog sustava“,
naveo je Matanović dio problema sa zastarjelim puškostrojnicama. O nabavi puškostrojnica kalibra 5,56*45 mm već se na saborskom Odboru za obranu raspravljalo 2023. godine, nakon čega je MORH sklopio okvirni sporazum s belgijskom tvrtkom FN (Fabrique National) Herstal u vrijednosti od oko 10 milijuna eura.
„Konzumiranjem tog Okvirnog sporazuma u 2023. i ’24. godini nabavljene su puškostrojnice uvedene u uporabu u postrojbe naših Oružanih snaga, i nakon više od godinu dana uporabe, korisnici su izuzetno zadovoljni ovim naoružanjem“,
rekao je Matanović, dodavši i da je u skladu s pravilnikom o materijalnom zbrinjavanju doneseno rješenje o uvođenju puškostrojnice u naoružanje OS RH.
Predstavnici MORH-a na Odboru za obranu: Spomenka Lešnjković, Drago Matanović i Damir Tolić
„Radi daljnjeg opremanja Hrvatske vojske potrebnim puškostrojnicama, Ministarstvo obrane planira sklopiti novi Okvirni sporazum s proizvođačem puškostrojnica FM Herstal SA. Na temelju iskaza Oružanih snaga RH, za nabavu puškostrojnica kalibra 5,56*45 mm NATO kalibra i 7.62*51 mm NATO Ministarstvo obrane planira provesti postupak nabave u skladu s člankom 41 Zakona o javnoj nabavi i sklopiti Okvirni sporazum s proizvođačem puškostrojnica. Za razdoblje od 2025. do 2029. godine planirali smo sredstva u Državnom proračunu RH na razdjelu Ministarstva obrane u ukupnom iznosu od 7 milijuna eura s PDV-om, koje će se realizirati sklapanjem jednogodišnjih ugovora u skladu s potrebama Oružanih snaga i financijskim sredstvima, te za ovu godinu očekujemo sklapanje ugovora i njegovu realizaciju u iznosu od oko 1,3 milijuna eura“,
pojasnio je državni tajnik Drago Matanović, zamolivši za pozitivno mišljenje saborske zastupnike, članove Odbora za obranu.
Tu bi vjerojatno bio kraj rasprave da se za riječ nisu javili Matko Kuzmanić i Željko Sačić, bivši članovi tog Odbora, a sada vanjski stručni članovi. Oni su obojica podsjetili članove Odbora da se rasprava o opravdanosti kalibra 5.56 vodila i 2023., kada je rečeno da je riječ o puškostrojnicama slabijeg kalibra koji ne udovoljava svim zahtjevima, zbog čega je dio modernih zapadnih vojski odustao od njegove uporabe.
Matko Kuzmanić i Darko Klasić – sve je isto kao i 2023.
„Ove strojnice Minimi koje proizvodi belgijski proizvođač FM Herstal su izbačene iz upotrebe kod većine zapadnih vojski, počevši od vojske SAD-a, Velike Britanije, Francuske i Njemačke. Zbog toga što nisu mogle dati veliku učinkovitost na bojištima gdje su korištene posljednjih 30 godina – to su, znači, Somalija, Irak i Afganistan“,
naglasio je Kuzmanić, dodavši kako je uz razne tehničke mane riječ i o skupom oružju – jedan primjerak puškostrojnice Minimi košta otprilike 10.000 USD. „Ne trebamo biti košara za nečiji otpad, uvodeći strojnice 5,56 NATO koje mnogi odbacuju, te stvoriti trajnu i ogromnu štetu Oružnim snagama RH“, apelirao je taj bivši saborski zastupnik, dok se Sačić prisjetio svojih ratnih dana i tada jedne od prvih upotreba puškostrojnice kalibra 5.56 mm u redovima Hrvatske vojske:
„Njoj je glavna prednost bila… streljivo je lagano i mogao si natrpat duplo više streljiva u svoj ranac i u hlače i nije ti bilo to teško nositi. To je glavna i osnovna prednost. Sve ostalo… ako dođe ispred tebe jača trava, žbunje, ne-daj-bože šumovit teren – ništa! Putanja se mijenja i nisu bile učinkovite“.
Kako su tada na bojištu imali negativna iskustva s tim kalibrom, kaže Sačić, general Markač je vrlo brzo naredio zamjenu za bolje puškostrojnice tipa „Ultimax“ ili „Argentinka“, koje su se pokazale nemjerljivo boljim za bilo koji teren u Hrvatskoj. I član vladajuće koalicije, Darko Klasić (HSLS ), priklonio se svojim donedavnim saborskim kolegama, upitavši predstavnike MORH-a postoji li mogućnost da se dio financijskih sredstava preusmjeri da se umjesto strojnica 5.56 mm kupe i one kalibra 7.62*51. Predsjednika Odbora Arsena Bauka zanimalo je kakva je analiza napravljena da je izbor pao na kalibar 5.56 mm.
U odgovoru se državni tajnik Drago Matanović pozvao i na svoje generalsko iskustvo:
„Naravno da su prošla testiranja – i ova laka strojnica, uvjetno rečeno, i ova teška strojnica. (…) Ovo nije pitanje Ministarstva obrane da li treba 5.56 ili 7.62*54, nego doktrine uporabe OS. Temeljem toga, mi smo napravili… Imali smo manje-više skorom sve strojnice koje na svjetskom tržištu nešto znače. Dakle, i došli smo analizama do 3 strojnice, i lake i teške, i Oružane snage su napravile testiranje. Ovo o čemu mi govorimo ovdje je rezultat upravo ovog testiranja. Naravno, neke zemlje povlače određene strojnice, neka sredstva… Ovo što ste rekli svakako treba uzeti u obzir pri analizi budućih aktivnosti i akcija, no međutim ovo je ono što su Oružane snage dostavile kao zahtjev“.
Na ovo je reagirao vanjski član Krešimir Ćosić, upozorivši da testiranje nije apstraktna kategorija, već se radi o točno definiranim pitanjima. Zanimalo ga je i gdje su tu balistički stručnjaci i balistički laboratoriji, zaključivši da tu imamo jedan sustavni problem s načinom na koji se donose odluke.
„Ja jesam za to, ali mislim da način i informacije koje bi trebali imati nedostaju i, uz uvažavanje ove institucije, Glavni stožer bi trebao biti svjestan kad iznosi svoje zahtjeve, svoje potrebe, da potpora njihovim zahtjevima mora biti utemeljena na vrlo preciznim uvjetima – taktičkim, doktrinarnim, balističkom vještačenjima, itd. To nama predstavlja problem. Pitanje je – mi sad trebamo donijeti odluku, ja bih rekao – da li si mi dozvoljavamo taj luksuz da donosimo tek tako, podržavajući sve što Glavni stožer traži. Prema tome, mislim da trebamo stvoriti uvjete da ovo tijelo zaista ima sve potrebne informacije kad su važne odluke u igri“,
zaključio je umirovljeni general Ćosić.

Herstalova “teška” strojnica u sastavu OS RH
Na njega se nadovezao i predsjednik Odbora Bauk, primijetivši da zastupnici članovi Odbora donose odluku na temelju jednog dopisa iz MORH-a, te je napomenuo da postoji mogućnost da se od MORH-a i Glavnog stožera zatraži dodatna dokumentacija. Ta sugestija nije naišla na podršku, a Bauk je od zastupnika Josipa Đakića dobio „jezikovu juhu“ zbog navodnog dovođenja u pitanje vjerodostojnosti načelnika GS-a i Stožera u cjelini.
Današnja sjednica Odbora za obranu jedna je od rijetkih na kojoj se prije dizanja ruku vodila suvisla rasprava u kojoj se dovelo u pitanje opravdanost nabave. No unatoč tome, kao i unatoč argumentaciji vanjskih članova čije bi ekspertize trebale educirati saborske zastupnike, s 10 glasova „ZA“ podržan je nastavak opremanja OS RH puškostrojnicama kalibra 5,56*45 mm NATO i 7,62*51 mm NATO belgijskog proizvođača FN Herstal.