U narednih nekoliko tjedana Ministarstvo obrane trebalo bi potpisati ugovore o nabavi vojne opreme vrijedne stotine milijuna eura. Vrata koja će omogućiti da se to dogodi otvorila je Vlada RH na svojoj jučerašnjoj 39. sjednici, na kojoj je Ministarstvu obrane dala odriješene ruke za ugovaranje održavanja borbenih aviona Rafale, te za kupovinu bespilotnih letjelica Bayraktar TB2 i tenkova Leopard 2A8. Ukupno 3 odluke obrazlagao je ministar obrane Ivan Anušić, te je za njih dobio jednoglasnu potporu svojih kolega ministara.
1. Prijedlog odluke o davanju suglasnosti Ministarstvu obrane za preuzimanje obveza na teret sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske u razdoblju od 2025. do 2027. godine za kontinuirano održavanje višenamjenskog borbenog aviona Rafale i prateće opreme
Kako je rekao ministar obrane Anušić, ovdje se prvenstveno radi o održavanju određenih komponenti samoga aviona, uključujući motor.
„Kontinuirano održavanje aviona Rafale i prateće opreme obrambeno je važno za Republiku Hrvatsku radi osiguranja zahtjevnog stupnja raspoloživosti i operativne sposobnosti aviona Rafale za izvršenje zadaća. S tvrtkom Dassault Aviation pripremljen je ugovor koji osigurava usluge popravaka, remonta, obnove resursa i periodičkih pregleda za komponente aviona i motora. Ugovor bi se sklopio na 2 godine i ukupne obaveze Ministarstva obrane od 2024. do 2027. godine iznose 31.884.388,00 eura. Ovom se odlukom predlaže da se u Ministarstvu obrane, u skladu sa Zakonom o proračunu, da suglasnost za preuzimanje obaveza na teret sredstava Državnog proračuna od 2025. do 2027. godine u ukupnom iznosu od 24.563.067,00 eura koje se planira na razdjelu Ministarstva obrane“.
Prema postojećem planu, MORH će za ovo održavanje sljedeće 2025. uplatiti 7.321.427,10 eura, 2026. će platiti najveći dio ukupnog iznosa – čak 16.441.640,00 eura, dok je za 2027. planirana uplata od samo 800.000,00 eura. Kako napominje Vlada, ovaj ugovor o održavanje vrijedi tek do listopada 2026., a nakon toga će se valjda sklapati novi. Zeleno svjetlo za ovaj posao dao je i saborski Odbor za obranu na zatvorenoj sjednici 25. rujna, a s obzirom na to da je jučer Vlada o tome raspravljala javno – pitanje je da li je bilo nužno zbog ovoga zatvoriti sjednicu Odbora za javnost.
Što se Rafalea tiče, recimo još i da je Vlada na svojoj ranijoj, 36. po redu sjednici od 31. Listopada dala suglasnost Ministarstvu obrane za preuzimanje obveza na teret Državnog proračuna za opremanje radionice za održavanje izbacivog sjedišta MKF 16F za avion Rafale. Radi se o ukupnoj vrijednosti od 4.451.734,96 eura, od čega bi MORH sljedeće 2025. trebao platiti 2.461.118,15 eura, a preostalih 1.990.616,81 euro tek 2027. Ovo održavanje radio bi Zrakoplovno-tehnički centar iz Velike Gorice temeljem svoje ponude Ministarstvu obrane iz lipnja ove godine, a MORH bi, među ostalim, trebao financirati nabavu mjerno-dijagnostičke opreme potrebne za ovu radionicu.
2. Prijedlog odluke o pribavljanju nefinancijske imovine Ministarstva obrane nabavom besposadnoga zrakoplovnog sustava Bayraktar TB2 i Prijedlog odluke o davanju suglasnosti Ministarstvu obrane za preuzimanje obveza na teret sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske u 2025. i 2026. godini za nabavu besposadnoga zrakoplovnog sustava Bayraktar TB2
Ovo je bila druga točka jučerašnjeg vladinog dnevnog redaa posvećena MORH-ovim nabavama vojne opreme. Ponovno ju je obrazlagao ministar obrane Ivan Anušić:
„Iskustva iz nedavnih sukoba i ratova pokazuju kako se u oružanim sukobima povećava uloga iznačaj izvidničkih i naoružanih besposadnih zrakoplovnih sustava unatoč uporabi sofisticiranih i visoko efikasnih protuzračnih sustava na bojištu. Razvoj tehnologije prijenosa velikog broja podataka bežičnim putem u realnom vremenu omogućuje sve dominantniju uporabu daljinskih upravljanih besposadnih zrakoplovnih sustava opremljenih širokim spektrom senzora i pametnih ubojnih projektila iz kojeg razloga se sve više koriste za zadaće izviđanja i prikupljanje podataka te borbenog djelovanja. Kako bi se moglo odgovoriti suvremenim ugrozama, Oružane snage RH izradile su taktičku studiju te iskazale potrebu za prioritetnom i žurnom nabavom naoružanog besposadnog zrakoplovnog sustava Bayraktar TB2.
Na temelju toga, tvrtka iz Republike Turske Bayrak (pravo ime kompanije je Baykar, a ne Bayrak, op.a.) dostavila je informativnu ponudu i prijedlog konfiguracije sustava Bayraktar TB2 za Republiku Hrvatsku po modelu sveob… sveokupnog paketa. Konfiguracija je bazirana na 6 letjelica opremljenih elektrooptičkim kamerama za izviđanje, uključujući inicijalni komplet naoružanja te osigurava dvostruku radijsku pokrivenost teritorija RH u stacioniranoj i mobilnoj inačici. Na temelju navedenog moguće je istovremeno raspolagati s 2 do 4 letjelice u zraku, pri čemu svaka letjelica istovremeno može provoditi zadaće izviđanja i prikupljanja podataka iz zraka te borbenog djelovanja na cjelokupnom teritoriju RH i šire. Paket obuhvaća i centar za zapovijedanje i nadzor, simulator za obuku, zemaljske nadzorne, upravljačke te podatkovne stanice, inicijalni komplet pričuvnih dijelova dostatan za 4.000 sati naleta, uključujući svu potrebnu opremu i alat za održavanje. Jamstvo u trajanju od 2 godine ili do dostizanja 4.000 sati naleta. Boravak stručnjaka navedene tvrtke u Hrvatskoj u razdoblju do 2 godine, obuku u obučnom centru u Turskoj i transport cjelokupnog paketa u Hrvatsku. Ovaj besposadni zrakoplovni sustav ima korisnu i učinkovitu primjenu i u nadzoru granice i požara, odnosno mogu se s njime koristiti i druga državna tijela.
Ministarstvo obrane provelo je postupak javne nabave i vrijednost ugovora iznosi 73.906.377,00 USD bez PDV-a, a uz robe i usluge predviđena je isporuka opreme u iznosu od 2.022.514,00 dolara koje su donacija. Obveze je potrebno platiti u 2024., 2025. i ’26. godini. Odlukom se određuje predložene nefinancijske imovine u iznosu od 86.424.252,00 eura za nabavu ovog sustava. Odlukom se daje suglasnost Ministarstvu obrane za preuzimanje obaveza na teret sredstava državnog proračuna u 2025. i 2026. godini u ukupnom iznosu od 64.393.267,00 eura za što su sredstva planirana na razdjelu Ministarstva obrane“.
I tu se MORH pozvao na pozitivno mišljenje saborskog Odbora za obranu, danog opet na zatvorenoj sjednici od 25. rujna, za što se u javnosti saznalo nakon istupa predsjednika RH Zorana Milanovića 4. listopada, koji je problematizirao postojanje taktičko-tehničke studije na temelju koje se kupuju upravo besposadni sustavi Bayraktar TB2. Ukupna vrijednost kupovine ovih turskih dronova je 86.424.252,19 eura, odnosno 94.911,113,75 USD, uključujući i spomenutu donaciju i PDV u iznosu od 18.982.222,75 USD. Od toga će RH avansno do kraja godine platiti 20.189.321,71 euro, sljedeće 2025. – 37.474.172,15 eura, te 2027. – 26.919.095,61 euro. Početak isporuke, kako je najavio ministar obrane nedavno u Saboru, očekuje se već u ljeto sljedeće godine.
3. Prijedlog odluke o pripremnim radnjama za nabavu tenkova LEOPARD 2A8 za potrebe opremanja Oružanih snaga Republike Hrvatske
Treća i posljednja odluka jučerašnje Vladine sjednice je posao o kojem smo već pisali na portalu Obris.org. Radi se o zamjeni postojećih tenkova i borbenih vozila pješaštva iz sastava OS RH za njemačke tenkove Leopard 2, kako je to istaknuo Ivan Anušić.
„Sigurnosno i obrambeno okruženje promijenilo se 2022. godine zbog ruske agresije na Ukrajinu. Republika Hrvatska i Savezna Republika Njemačka do sada su značajno podržale Ukrajinu i odlučile su nastaviti s pružanjem daljnje potpore. Vlada Republike Hrvatske ustupa Ukrajini materijalna sredstva, odnosno tenkove M-84, borbena vozila pješaštva M-80 s pripadajućim pričuvnim dijelovima i streljivom, kojeg knjigovodstvena vrijednost ukupno iznosi 144.800.000,00 eura. Za ustupljena materijalna sredstva navedeni iznos Ministarstvo obrane SR Njemačke uplatit će do 30. studenog 2024. godine u Državni proračun na razdjelu Ministarstva obrane. Navedena financijska sredstva namijenjena su za nabavu tenkova Leopard 2A8 zapotrebe opremanja Hrvatske vojske, dok će preostala financijska sredstva za ovu nabavu biti planirana u Državnom proračunu na razdjelu Ministarstva obrane. Za provedbu radnji iz ove odluke u skladu sa Zakonom o obrani, Zakonom o javnoj nabavi i Zakonom o proraačunu za sklapanje ugovora o nabavi tenkova Leopard 2A8 zadužuje se Ministarstvo obrane“.
Sklapanje ugovora o kupovini njemačkih tenkova tek se očekuje jer ovisi o tome kada će i njemačko MInistarstvo obrane naručiti „Leoparde“ za potrebe Bundeswehra, pa će se tada pouzdano znati i vrijednost cjelokupnog posla (od kojeg će se onda odbiti 144,8 milijuna eura kolika je procijenjena vrijednost hrvatskih M-84 i M-80 koji će biti donirani Ukrajini.
Vlada jučer ništa nije rekla o ranijim najavama kupovine samohodnih haubica CAESAR, koji nisu još došli ni na dnevni red saborskog Odbora za obranu (baš kao ni kupovina tenkova Leopard), ali ni o višecijevnim raketnim sustavima HIMARS, za čiju je kupovinu Odbor dao zeleno svjetlo prije par dana. Ipak, teško se i za te oružne sustave oteti dojmu da se nabave ostvaruju mimo ikakvog obrambenog planiranja, bez iole transparentnosti, te primarno u svrhu dostizanja NATO ciljeva o izdvajanjima u obranu umjesto u korist dugoročne održivosti obrambenog sustava Republike Hrvatske i njegovih ozbiljnih borbenih sposobnosti.