“Beli kipi” – europski novci za bivše vojno skladište

 

Prije nešto više od 4 godine, točnije 1. srpnja 2020., Gradsko vijeće Varaždina jednoglasno je dalo suglasnost tadašnjem gradonačelniku Ivanu Čehoku za sklapanje Ugovora o darovanju Gradu Varaždinu bivšeg vojnog skladište „Beli kipi“. Riječ je o dijelu bivše vojarne u Optuskoj ulici koju vojska više ne namjerava koristiti, ukupne površine 91.781 kvadratni metar, o čijoj su predaji gradskim vlastima godinama razgovarali predstavnici Ministarstva obrane, raznih državnih institucija zaduženih za upravljanje državnom imovinom, razni saborski zastupnici s područja varaždinske  županije, kao i Čehokov prethodnik na  mjestu gradonačelnika Damir Habijan. Nakon što je svoj potpis na ugovor o predaji stavio i tadašnji ministar državne imovine Mario Banožić, i to samo 3 tjedna prije nego što  će postati ministar obrane, grad Varaždin postao je novi vlasnik bivšeg vojnog skladišta, uz namjeru da ga prenamijeni u određeni tip sportsko-rekreacijskog centra. Naime, kako je pojasnio upravo svojedobni ministar državne imovine Banožić, sportsko-rekreacijski centar sastojao bi se od 4 cjeline: (1) centra za obuku i čuvanje pasa, (2) centra za obuku i čuvanje konja, (3) centra za rekreacijsko jahanje, te (4) prostora za paintball i veslačkog centra. No i tu je bio jedan mali „ali“: „Temeljem zahtjeva Grada Varaždina predmetna nekretnina će se darovati nakon ispunjenja uvjeta, odnosno dostavljene izjave gradonačelnika o odricanju potraživanja prema RH u visini darovanja, a to je 1.033.000,00 kn“, rekao je Banožić. Samo 3 dana nakon toga, Damir Habijan i Anđelko Stričak održali su press-konferenciju, najavljujući prvi veliki projekt na prostoru bivšeg vojnog skladišta – sklonište za napuštene mačke, koje nije zaživjelo ni nakon godinu dana. Umjesto Mačje kuće, 2 od ukupno 3 bivša vojna skladišta počela su se koristiti kao spremišta za gradska poduzeća, dok je treće skladište u Ulici Macinka prepušteno propadanju i vandalizmu. Političari koji su se do tada rado slikali otišli su na neke druge funkcije, a njihovi nasljednici preuzeli su njihove brige oko lokacije “Beli kipi”.

Ne tako davne 2020. “Beli kipi” predani su na upravljanje lokalnoj vlasti

Štoviše, čini se da su „Beli kipi“ gradu Varaždinu više postali uteg nego spas, a i slikanja političara te najave velikih projekata uvelike su posustala. I tako sve do 2022. godine, kada su gradski oci vidjeli priliku u okviru europskog projekta LIFE Bauhausing Europe, vrijednog 4.624.142 eura i s doprinosom EU od 2.774.485 eura. Projekt LIFE Bauhausing Europe fokusiran je na obnovu javnih prostora i zgrada, s naglaskom na razvoj urbanih i ruralnih područja suočenih s degradacijom i nedostatkom javnih sadržaja. Počevši od 1. listopada 2023., u 48 mjeseci trajanja projekta (kroz više njegovih faza, potiče se sudjelovanje zainteresiranih građana, udruga i institucija u razradi idejnog rješenja, izradu projektne dokumentacije i izdavanje potrebnih akata za građenje, zelenu javnu nabavu za izvođenje radova, izvođenje radova na adaptaciji i uređenju odabranog objekta, okoliša uz objekt te monitoring u smislu utjecaja projekta na zajednicu. Definiranje budućih sadržaja mora biti u u skladu s temeljnim vrijednostima Novog europskog Bauhausa (NEB) – održivost, estetika i uključivost. Projekt se provodi u 5 europskih gradova – španjolskoj Cartageni i  Murciji ( Blanca), latvijskoj Adaziji, mađarskoj Budimpešti (Erzsebetvaros) i hrvatskom Varaždinu (Beli kipi). Hrvatska  je pritom jedina zemlja koja u projektu sudjeluje s bivšom vojnom nekretninom, za koju se nada da će postati zelenija i svrsishodnija. Do kraja rujna 2027. godine u sklopu projekta treba se obnoviti 5 javnih zgrada (ukupne veličine 4.067 kvadratnih metara), s vidljivom koristi za barem 300 konkretnih građana u svakom od ovih gradova. Projekt je ujedno zamišljen i kao testiranje Europskog zelenog plana u stvarnoj situaciji, pa će poseban naglasak biti na što većem izbjegavanju emisija CO2 i što efikasnijem korištenju obnovljivih izvora energije.

Hangar koji bi se do 2027. trebao obnoviti europskim novcima (Photo: Grad Varaždin)

Upravo je zbog toga 15. i 16. listopada u Varaždinu održan dvodnevni radni sastanak partnera na europskom projektu LIFE Bauhausing Europe. Kako je uvodno rekao predsjednik uprave Razvojne agencije Sjever DAN Željko Bedeković, “Radi se o projektu u kojem su Grad Varaždin i Razvojna agencija Sjever DAN dobili sredstva za revitalizaciju jednog od hangara koji se nalaze na lokaciji Beli kipi na Dravi. Vrijednost projekta je 4,6 milijuna eura koje će podijeliti jedanaest partnera iz četiri države. Na Grad Varaždin otpada oko 660 tisuća eura kojim ćemo revitalizirati jedan od hangara koji više neće imati onu staru vojnu svrhu već društvenu, rekreacijsku i bit će otvoren građanstvu. Projekt je prijavljen 2022. godine a završit ćemo ga 2027. godine. Ovih dana razgovarat ćemo s partnerima na koji način ćemo ga privesti svrsi”. Projekt su zasad podržale udruge nordijskog hodanja i pješačenja “Drava” i Virtus, udruga “Zasadi stablo, ne budi panj!”, Gradski muzej Varaždin (Prirodoslovni odjel) i JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije, no iz Razvojne agencije napominju kako tu lista zasigurno ne završava.

Tijekom godina bivše vojno skladište prepušteno je propadanju i vandalizmu (Photo: Grad Varaždin)

Grad Varaždin je 23. srpnja objavio Javni poziv za izradu idejnog arhitektonskog rješenja građevine edukacijsko-sportskog centra “Beli kipi”. Kroz natječaj, koji je trajao do 25. rujna ove godine, tražila se konkretna ideja za adaptaciju i uporabu buduće zgrade/bivšeg skladišta, kao i okolnog prostora. Odluka o izboru donesena je 16. listopada – na javni poziv stigle su tek 3 prijave, pri čemu je najbolje ocijenjen projekt Arhitektonskog biroa Jelić d.o.o. iz Varaždina. Prema riječima članice povjerenstva za izbor najboljeg idejnog rješenja, Emanuele Grđan, ujedno i više stručne savjetnice za urbanizam u Upravnom odjelu za gradnju i komunalno gospodarstvo Grada Varaždina, sada slijedi projektiranje, da bi nakon ishođenja građevinske dozvole početkom sljedeće godine započela i gradnja. “Planiramo do kraja 2026. godine završiti građevinske i obrtničke radove i useliti zainteresirane udruge te pokrenuti programe koji će utjecati na širu zajednicu,” rekla je Grđan, dok se još uvijek čeka na javnu objavu pobjedničkog projekta. Do kraja 2027. bivše vojno skladište “Beli kipi” trebalo bi biti otvoreno sa svim predviđenim programima na korist građana Varaždina i okolice.

 

*** ovaj tekst je dio projekta “U službi naroda” i objavljen je uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa za poticanje novinarske izvrsnosti

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.