Japan i Indo-Pacifik u fokusu NATO-a i SAD-a

 

Mark Rutte s japanskim premijerom Shigeru Ishibom (Photo: NATO)

Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte prošloga je tjedna (8.-9. travnja) prvi put putovao na Indo-Pacifik, da bi ga u srijedu, 09. travnja, u Tokiju ugostio japanski premijer Shigeru Ishiba. Razmotrili su dugotrajno partnerstvo između NATO-a i Japana, dogovorivši zajedničku izjavu koja ima za cilj još više potaknuti ovaj odnos, objavio je NATO u priopćenju. “Japan je jedan od najcjenjenijih partnera NATO-a, a danas smo iznijeli našu viziju o tome kako dodatno ojačati našu suradnju“, rekao je glavni tajnik Rutte.

“Rusija nastavlja ratovati protiv Ukrajine, a njezino gospodarstvo je na ratnoj osnovi. I nije odustala od svojih ambicija da preoblikuje europsku sigurnost. U međuvremenu, Kina provodi veliko vojno jačanje i nastoji kontrolirati ključne tehnologije, kritičnu infrastrukturu i opskrbne lance. Nastavlja provoditi destabilizirajuće aktivnosti u Indo-Pacifiku, a također vidimo da se sjevernokorejske trupe i oružje koriste protiv Ukrajine – u zamjenu za rusku potporu sjevernokorejskim ilegalnim programima naoružanja,”

rekao je Rutte  naglasivši da “u opasnijem svijetu NATO i Japan snažno stoje zajedno kako bi zaštitili naše vrijednosti, našu slobodu i mir“.

U obilasku Mitsubishi Electric Kamakura Works (Photo: NATO)

Glavni tajnik Rutte pozdravio je plan Japana da uloži 2% svog BDP-a u obranu do 2027. i kontinuirana ulaganja zemlje, za koja vjeruje da će “japanske već sposobne snage učiniti još jačima“. Nadalje, istaknuo je vrijednost višestrane potpore Japana Ukrajini, uključujući kroz nametanje sankcija protiv Rusije, potpisivanje sigurnosnog sporazuma između Japana i Ukrajine i značajne doprinose NATO-ovoj Zakladi opsežnog paketa pomoći za Ukrajinu. Glavni tajnik NATO-a također je istaknuo važnost jačanja suradnje NATO-a s Japanom u ključnim područjima, uključujući obrambenu industrijsku proizvodnju, kibernetičku obranu i pomorsku sigurnost. Tijekom svog dvodnevnog posjeta Japanu, glavni tajnik se također sastao s ministrom obrane Japana Genom Nakatanijem, ministrom gospodarstva, trgovine i ulaganja Yogijem Mutom te s članovima ​Japanese Diet Council for Comprehensive Security.

Rutte je u utorak, 08. travnja, posjetio pomorsku bazu Yokosuka, gdje su ga ugostile japanske pomorske snage samoobrane na fregati klase Mogami. Također je posjetio Mitsubishi Electric Kamakura Works u prefekturi Kamagawa i sudjelovao na okruglom stolu s japanskim start-upovima dvojne namjene, objavio je NATO. “Jedna od središnjih točaka posjeta“, rekao je Rutte japanskim novinarima, “je istraživanje načina za jačanje suradnje s četiri indo-pacifička partnera saveza (IP4): Japanom, Južnom Korejom, Australijom i Novim Zelandom“. Japan već ima jedan od najbližih odnosa s NATO-om među svim državama koje nisu članice. 

U sklopu posjeta Japanu, Rutte je obišao pomorsku bazu Yokosuka (Photo: NATO)

“Sam SAD je također tražio od mene, NATO-a, da se više uključim (s IP4), ne u smislu članka 5. (sporazuma o uzajamnoj obrani saveza) … nego u smislu zajedničke obrane, izgradnje industrijskih kapaciteta (i) inovacija”, 

rekao je Rutte nakon obilaska fregate Mogami Pomorskih samoobrambenih snaga. U potezu bez presedana za šefa NATO-a, kako ocjenjuju japanski mediji, Rutte je u srijedu, 09. travnja, razgovarao s predstavnicima obrambene industrije kako bi dobio njihovu procjenu o tome “što čine da pojačaju proizvodnju i kako možemo bolje surađivati” usred napora da se partnerstvo podigne na “sljedeću razinu“. Prema  izvorima iz NAATO-saveza, jedan  od  ciljeva Rutteovog  puta u Japan je istraživanje načina za povećanje obrambene proizvodnje, pri čemu će se razgovori s IP4 vrtjeti oko “vrste standarda koje postavljamo i načina na koji naše industrije razvijaju proizvode koje mogu koristiti i partneri i saveznici“.

Ministri obrane SAD i Japana, Pete Hegseth i Gen Nakatani (Photo: DoD)

I američki ministar obrane Pete Hegseth otputovao je u Japan krajem ožujka kako bi se sastao s japanskim kolegama i američkim vojnim vodstvom u znak podrške naporima Ministarstva da ponovno uspostavi odvraćanje i unaprijedi viziju slobodnog i otvorenog Indo-Pacifika, objavilo je američko Ministarstvo obrane. Tako je Hegseth 29. ožujka sudjelovao na ceremoniji obilježavanja 80. obljetnice bitke za Iwo Jimu. Kako je priopćio Pentagon, Hegseth je ponovno potvrdio da američko-japanski savez ostaje kamen temeljac mira, sigurnosti i prosperiteta u Indo-Pacifiku i šire. On se 30. ožujka, sastao se s ministrom obrane Nakatanijem, gdje su njih dvojica razgovarali o konkretnim koracima za produbljivanje obrambene suradnje u nizu područja, uključujući kroz poboljšanje bilateralne obuke i vježbi, jačanje položaja i prisutnosti snaga Saveza, uključujući na japanskim jugozapadnim otocima, te promicanje obrambene opreme i tehnološke suradnje.

Hegseth je također najavio početak prve faze nadogradnje američkih snaga u Japanu (USFJ) u stožer združenih snaga, u skladu sa zajedničkom izjavom predsjednika i premijera od 7. veljače o nadogradnji odgovarajućih okvira zapovijedanja i kontrole američkih i japanskih snaga. Nadogradnja USFJ-a, usklađena s japanskim uspostavljanjem Združenog operativnog zapovjedništva (JJOC) Japanskih snaga samoobrane (JSDF), poboljšat će sposobnost SAD-a i Japana da koordiniraju bilateralne operacije, povećati spremnost da odgovore na nepredviđene situacije ili krize i ponovno uspostave odvraćanje u indo-pacifičkoj regiji. Obje akcije će omogućiti bolju koordinaciju između američkih i japanskih snaga u miru ili u krizi. „Prije odlaska, tajnik je posjetio sjedište USFJ-a kako bi se sastao sa zapovjednikom USFJ-a i našim pripadnicima koji su stacionirani u zračnoj bazi Yokota“, objavilo je američko Ministarstvo obrane.

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.