Europa mora preuzimati više rizika, trošiti više, biti brža i smanjiti birokraciju kako bi pobijedila u novoj globalnoj utrci u naoružanju, izjavio je za Politico vrhovni zapovjednik NATO-a za transformaciju (SACT). admiral Pierre Vandier. “Europa ne može dobiti neku buduću oružanu bitku s pravilima koja si je danas nametnula“, rekao je admiral Pierre Vandier u svom prvom intervjuu za medije otkako je preuzeo spomenuto NATO zapovjedništvo krajem rujna ove godine. To je još jedno u nizu upozorenja koje su uputili visoki časnici NATO-a i i dužnosnici Sjevernoatlantskog saveza o potrebi prilagodbe vojne industrije i oružanih snaga zemalja članica novim okolnostima, o čemu je izvještavao i portal Obris.org.
Slabe točke također uključuju svemirsku, informatičku i vojnu mobilnost, ocijenio je vrhovni zapovjednik NATO-a za transformaciju Pierre Vandier, napomenuvši dalje kako se prepreke s kojima se suočavaju europski proizvođači oružja i agencije za nabavu “mogu sažeti kao prekomjerna usklađenost“: “Morate pokazati da je sve savršeno u opremi koju ćete isporučiti za 15 godina, da nijedan vijak neće nedostajati.” Francuski admiral se nada da će NATO summit iduće godine u Den Haagu poslati poruku EU: “Ako želite ostati u utrci u naoružanju, promijenite svoja pravila“. Ti komentari dolaze u trenutku kada se Europa želi ponovno naoružati kao odgovor na invaziju ruskog vođe Vladimira Putina na Ukrajinu. Zemlje EU rade na povećanju proizvodnje oružja, ali još uvijek daleko zaostaju za Rusijom u proizvodnji streljiva.
Mnoštvo propisa nalazi se u širem kontekstu europskog mentaliteta nesklonog riziku, posebno u usporedbi sa Sjedinjenim Državama, rekao je Vandier. Programi naoružanja također su prespori i nedovoljno fleksibilni – primjerice francuske fregate moraju godinama čekati na odgovarajuće ažuriranje borbenog načina rada, dok se neka američka ratna plovila mogu modernizirati na dnevnoj bazi.
Nedostatak brzine i fleksibilnosti je “stvar psihologije. Mnogi ljudi kažu da se to ne može učiniti, pravna pravila su takva, pravila ugovora su takva“, požalio se Vandier. NATO-ov SACT se nada da Europa može učiti iz američkog pristupa tehnologiji i inovacijama. “Njihov entuzijazam i sposobnost preuzimanja rizika od temeljne su važnosti. U Europi, mi ne preuzimamo rizike“, ocijenio je francuski admiral.
“S obzirom na razmjere onoga što se događa u Aziji, Washington će trebati snažnu europsku obrambenu industriju“, rekao je Vandier, dodajući kako je uvjeren da europske tvrtke mogu biti puno više od “samo podizvođača” američkim tvrtkama. “Optimist sam i imam poruku: Vrijeme je da se probudimo. Zapravo možemo učiniti velike stvari, što znači da moramo dobro koristiti novac, više riskirati, isprobati više stvari”. Jedan od glavnih izazova admiral Vandier vidi u tome što dizajniranje vojnih operacija sve više zahtijeva sinkronizaciju između različitih okruženja — kopna, zraka i mora, ali i svemira, kibernetičke i informacijske sfere. Zato će njegov prioritet u idućih nekoliko godina mandata kao SACT-a biti “stvaranje uvjeta za sustave zapovijedanja u multi-okruženju: sve se vrti oko IT-a, sustava “Command & Control” i, kako kaže Vandier, “klaudifikacije” naših mreža.