Novinarka jedne nacionalne televizije naciji je prilično ushićeno objavila kako je saudijski princ Waleed bin Talal bin Abdul-Aziz Al Saud helikopterom Hrvatskog ratnog zrakoplovstva sletio u Makarsku i susreo se s hrvatskim predsjednikom Ivom Josipovićem. U predsjednikovoj pratnji, uz par prijatelja iz Makarske i Baške vode, bio je i ministar gospodarstva Vrdoljak, te načelnik Glavnog stožera OS RH, general Drago Lovrić. Iako u civilu, Lovrić je propisno salutirao pred njegovom prinčevskom ekselencijom, te potom pružio ruku i uputio kurtoazni pozdrav. I sve bi to bilo u redu da se ne radi o privatnom posjetu jednoga princa (koji je,naglašeno je nekoliko puta, na odmoru) jednom predsjedniku na (također) godišnjem odmoru, koji mu je pokazao svoje rodno mjesto, kuću svojih roditelja, i odveo ga u prvo veće mjesto na iole pristojan ručak. I načelnik GS OS RH odavao je dojam da se ne radi o službenoj prigodi – za razliku od standarda, nonšalantno se pojavio u civilnome odijelu i prugastoj košulji. U takvom, vrlo neslužbenom okruženju, u oči je jedino upadala prilično službena upotreba helikoptera iz sastava Hrvatskog ratnog zrakoplovstva za privatnu osobu na proputovanju kroz Hrvatsku.
Da podsjetimo – jedan od prvih poteza ove Vlade bilo je donošenje pravilnika o korištenju službenih automobila za državne službenike i dužnosnike. Prema podjeli u tri skupine, pravo na korištenje službenih automobila isključivo za službene potrebe dobili su trećerangirani državni službenici – ravnatelji Porezne, Carinske i Policijske uprave, pomoćnici ministra, glasnogovornik Vlade i glavni državni rizničar. Što znači – da bilo koji privatni posao zahtijeva i upotrebu privatnog, odnosno vlastitog automobila. Tako je, valjda, i s vojnim helikopterima, pa još i strože. Helikopteri HRZ-a do sada su služili za prijevoz vojske, gašenje požara i sprečavanje poplava, te prijevoz bolesnika. Iako zasigurno nisu uređeni za prijevoz gostiju, oni od jučer imaju i novu funkciju – prijevoz bjesomučno bogatih saudijskih prinčeva koji tu uslugu, naravno, neće platiti iz svog džepa, već će se sve pokriti iz jadnog hrvatskog obrambenog proračuna.
Slab je izgovor (ako ga netko uopće misli izgovoriti) da su predsjednik i načelnik GS-a s princem razgovarali i o mogućnostima hrvatske vojne industrije u Saudijskoj Arabiji.
„Vi znate da mi imamo izuzetno dobre proizvode – to je hrvatska jurišna puška koju bi također željeli izvoziti na jedno tako zahtjevno tržište. Imamo kacige, imamo borbena oklopna vozila Patria, nama je također interes da Saudijska Arabija uđe u Đuru Đakovića s određenim postotkom, tako da zajedno proizvodimo vozilo ne samo za potrebe Oružanih snaga Hrvatske već i Saudijske Arabije, ali i za treća tržišta. Što će se od svega toga realizirati to je pitanje, ali o tome smo razgovarali “,
rekao je ovom prilikom Drago Lovrić. No kako proteklih dana malo tko uz ručak nije porazgovarao o palom MiG-u, ili o ukidanju ratnog zrakoplovstva – samo spominjanje takvih tema za prosječnoga građanina RH ipak nije bilo dovoljno da ga HRZ odmah krene razvažati od Dubrovnika do Makarske i natrag. Ovakvo bahato razbacivanje prije svega ovlastima, a onda i državnim resursima, u svakoj iole normalnoj zemlji dovelo bi ne samo do pitanja odgovornosti, nego i do podnošenja određenih konzekvenci. Sjetimo se samo čuđenja, a i podsmjeha, kada je prije koju godinu švedska ministrica kulture Cecilia Stegö Chilò podnijela ostavku zbog toga što prije dolaska na položaj nije platila televizijsku pretplatu, a i kućna joj pomoćnica nije bila najurednije prijavljena. U Švedskoj je to normalno, u Hrvatskoj nije!
Prije 13 godine je i Rudolfu Scharpingu, tadašnjem njemačkome ministru obrane, među ostalim presudila upravo i situacija (tzv. “Mallorca-Affäre”) kada se otkrilo da je koristio vojne zrakoplove da s godišnjeg odmora s djevojkom u Španjolskoj radi kratke skokove natrag na posao, u Berlin i Skopje. Prije 3 mjeseca zbog slične (zlo)uporabe helikoptera Slovenske vojske došlo je do oštrih političkih prepucavanja između tadašnjeg ministra obrane Romana Jakiča i zastupnika u Europskom parlamentu Jelka Kacina. Naime, Kacin si je samostalno pokušao organizirati prijevoz vojnim helikopterom do Srbije, za koju je bio izvjestitelj u Europskom parlamentu, kako bi joj izručio humanitarnu pomoć i prenio žaljenje predsjednika Slovenije Boruta Pahora zbog žrtava u poplavama. Jakič je to, doduše uz nešto političke pakosti, stopirao, poručujući Kacinu da helikopteri Slovenske vojske ne služe prijevozu euro-parlamentaraca, te da su već angažirani na pomoći u poplavljenim područjima Srbije i BiH. No, praksa u RH tu je izgleda ponešto tolerantnija – podnoseći šutke čak i zrakoplovne povratke premijera Milanovića iz Srednje Bosne u Zagreb, a preko riječkoga aerodroma na Krku početkom listopada 2013. godine.
Teoretski, ali samo teoretski, saudijski je princ možda iznajmio helikopter od HRZ-a. To na papiru nije nemoguće, dapače – postoji i cjenik za takvu vrstu usluge. Donio ga je još Davor Božinović u svom kratkom mandatu, a prema tom cjeniku, iznajmljivanje/eksploatacija helikoptera Mi-8 MTV 1 ili M1-171 Sh košta 18.125 kuna po satu. U tu je cijenu ukalkulirana eksploatacija zrakoplova i troškovi letačke potpore – angažiranje posade, dok se vrijeme eksploatacije računa od trenutka pokretanja motora do trenutka zaustavljanja motora. Dodatno se zaračunava vrijeme koje zrakoplov provede na zemlji, i to do 8 sati čekanja – 40% utroška punog sata rada,a preko 8 sati čekanja – 60% utroška punog sata rada.
Tako smo princu, bez ikakvog pardona, mogli zaračunati minimalno tri sata korištenja vojne letjelice i zaraditi laganih barem 50 tisuća kunića. Umjesto toga, pali smo na nabrajanja najprestižnijih svjetskih kompanija u kojima princ ima vlasničke udjele, te na uvjeravanja kako je zainteresiran samo za “top projekte”. Kako takvih u Lijepoj našoj nema, uskoro ćemo tresnuti o zemlju tješeći se da smo princu ipak priuštili jedan lijep izlet na račun obrambenog proračuna. Kako je krenulo, treba samo držati fige da se ne ispostavi da je i sam princ bio lažan.