Europska Komisija danas je i službeno objavila „Bijelu knjigu europske obrane“ i plan „ReArm Europe/Readiness 2030“. Iako su neki mediji još prošli tjedan imali uvid u „Bijelu knjigu“, taj je dokument danas i službeno predstavljen zainteresiranoj europskoj i svjetskoj javnosti. Visoki predstavnik EK za obranu, Andrius Kubilius, ujedno je predstavio i plan „ReArm Europe/Readiness 2030“, ambiciozan obrambeni paket koji pruža financijske poluge državama članicama EU-a za poticanje porasta ulaganja u obrambene sposobnosti. Dok plan „ReArm Europe/Readiness 2030“ jača paneuropske obrambene sposobnosti novim financijskim sredstvima, „Bijela knjiga“ uokviruje novi pristup obrani i utvrđuje potrebe za ulaganjima, navodi se na internetskim stranicama Europske komisije.
Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen, predstavljajući ovaj dokument, rekla je:
„Era mira na koju smo se oslanjali ne može se više uzimati zdravo za gotovo. Moramo ulagati u obranu, ojačati svoje sposobnosti i poduzeti odlučne korake, predstavljajući mapu puta za ‘Spremnost do 2030.’, s povećanim izdacima za obranu. Moramo kupovati više europskih obrambenih kapaciteta, jer to znači poticanje inovacija na razini cijele EU“.
Cilj ovih mjera je odgovoriti na kratkoročnu hitnost pružanja potpore Ukrajini, ali i riješiti hitnu dugoročnu potrebu za jačanjem sigurnosti i obrane Europe, navodi EK.
Kao što je najavila predsjednica von der Leyen u političkim smjernicama, posljednjih nekoliko godina razotkrilo je kronično nedovoljno ulaganja i nedostatak učinkovite potrošnje u europskim vojnim sposobnostima. Kako bi uokvirili novi pristup i identificirali potrebe Europe za ulaganjima, Komisija je već na početku svog mandata zdužila povjerenike za vanjsku politiku i obranu, Kaju Kallas i Andriusa Kubiliusa, da u roku od sto dana sastave danas predstavljenu „Bijelu knjigu“ europske obrane.
„Bijela knjiga“ predstavlja rješenja za popunjavanje kritičnih nedostataka u sposobnostima i izgradnju snažne vojne industrijske baze. Predlaže načine na koje države članice mogu masovno ulagati u obranu, nabaviti obrambene sustave i dugoročno izgraditi spremnost europske obrambene industrije. To je bitno za sigurnost Europe. Europa mora ulagati u sigurnost i obranu kontinenta, dok nastavlja podržavati Ukrajinu da se obrani od ruske agresije. Kao što je najavila predsjednica von der Leyen, plan „ReArm Europe/Readiness 2030“ omogućuje potrošnju od preko 800 milijardi eura:
Komisija je pozvala države članice da aktiviraju nacionalnu klauzulu o izlazu iz Pakta o stabilnosti i rastu, što će im omogućiti dodatni proračunski prostor za povećanje potrošnje za obranu u okviru fiskalnih pravila EU. Međutim, zaključuje EK, javna ulaganja sama po sebi neće biti dovoljna da popune potrebe za ulaganjima obrambene industrije, od novoosnovanih poduzeća do velikih etabliranih poduzeća. Za to će „Strategija štednje i ulaganja“, koju je danas usvojila Komisija, olakšati mobilizaciju privatne štednje na učinkovitija tržišta kapitala i usmjeriti ulaganja u kritične sektore gospodarstva, poput obrane, za one koji žele ulagati u njih, navodi Europska komisija.
S europskim povjerenikom za obranu danas se u Buxellesu sastao i hrvatski premijer Andrej Plenković.
„Uoči Europskog vijeća razgovaram o prioritetima ‘Bijele knjige’ o europskoj obrani, koja predstavlja okvir za potporu ulaganjima u obrambene sposobnosti država članica. U tu svrhu kroz plan ‘ReArm Europe’ predviđeno je stvaranje novog instrumenta od 150 milijardi eura za povoljne zajmove. To je prilika za razvoj hrvatske obrambene industrije kako bi se ojačale vlastite sposobnosti“,
objavio je premijer Plenković na društvenoj mreži X, dodajući i da će Hrvatska do 2027. godine povećati izdvajanja za obranu na 2,5 posto BDP-a. Isto tako je danas u Ministarstvu obrane održan sastanak s domaćim obrambenim proizvođačima kako bi se prodiskutiralo njihovo sudjelovanje u velikom europskom projektu „ReArm Europe“.