Manje migranata, više tražitelja azila

Europska komisija objavila je Izvještaj o napretku na području migracija i azila u 2011. godini, rađen u suradnji s Eurobarometrom i njegovim rezultatima ispitivanja mišljenja građana širom Europe o prekograničnoj mobilnosti, migracijama i sigurnosti. U ispitivanjima Eurobarometra sudjelovalo je 26 693 ljudi iz 27 zemalja EU. Prema dobivenim podacima, čak 80 posto Europljana smatra da bi države-članice EU morale dati zaštitu i azil osobama u nevolji, te da bi pravila za prihvaćanje tražitelja azila trebala biti jednaka duž cijele Unije. Većina Europljana – 67 posto – smatra da je važna mogućnost putovanja širom EU bez kontrole na unutarnjim granicama. Cecilia Malmström, europska povjerenica za unutarnje poslove, smatra da ovi rezultati podupiru stajalište Komisije da EU treba jaka i koherentna migracijska politika, kojom bi se odgovorilo i na kratkoročne i na dugoročne potrebe.

Prema jučer predstavljenom Izvješću, u Europskoj uniji živi 20,2 milijuna građana trećih država, što je oko 4 posto od ukupne EU-populacije (koja trenutno broji 502,2 milijuna ljudi), i oko 9,4 posto migranata cijeloga svijeta (kojih ima ukupno oko 214 milijuna). Prema podacima Eurobarometra, 68 posto ispitanika smatra da bi legalni imigranti trebali imati ista prava kao i stanovnici država-članica EU. Četiri od 10 Europljana smatra da bi EU trebala ohrabrivati migracije radno sposobnog stanovništva iz država-nečlanica EU, kako bi se popravili loši demografski trendovi i nedostatak radne snage – s time se, međutim, ne slaže 46 posto ispitanika. Prošle godine bilo je izdano približno 12,7 milijuna schengenskih viza, većina u  Ruskoj Federaciji (40,7 posto), pa bitno manje u Ukrajini (8,7 posto), Kini (8,1 posto) i u Turskoj (4,7 posto). Prema Eurobarometru, 57 posto ispitanika slaže se da bi nedržavljanima EU trebalo olakšati putovanje u zemlje Unije, bilo u turističke bilo u poslovne svrhe. Mogućnost putovanja širom EU bez kontrola na unutarnjim granicama važna je za 67 posto ispitanika.

Kad su u pitanju nezakonite migracije, 2011. godine ulazak u EU zabranjen je za 343 000 osoba, što je 13 posto manje nego 2010. godine. Najviše „odbijenica“ podijelila je  Španjolska, prvenstveno na svojim vanjskim granicama. Osim toga, 2011. bilo je i manje uhićenih ilegalnih migranata – 468 500 prema 505 000 2010. godine, kao i osoba vraćenih u treće zemlje: 190 tisuća ljudi, što je 15 posto manje nego 2010. Prema Eurobarometru, 8 od 10 Europljana smatra da bi EU trebala povećati pomoć državama-članicama u borbi protiv ilegalnih migranata, dok 78 posto ispitanika smatra da bi troškove borbe protiv ilegalaca trebalo podijeliti između država-članica Unije.

Prošle su godine države-članica EU registrirale više od 302 tisuće zahtjeva za azilom, što je u odnosu na godinu ranije povećanje od 16,2 posto. No ipak, ta brojka nije dostigla rekord iz 2001., kada se broj tražitelja azila popeo na 425 tisuća. Najviše tražitelja azila dolazi iz Afganistana (28 tisuća zahtjeva), Ruske Federacije (18 200), Pakistana (15 700), Iraka (15 200) i Srbije (13 900). Prema Eurobarometru, 80 posto ispitanika smatra da bi države-članice EU trebale ponuditi zaštitu i azil svima kojima je to zaista potrebno, kao i da bi broj tražitelja azila trebao biti ujednačeniji po državama-članicama.

Glavni razlog za zahtjev za azilom je i nadalje politički, pa tek onda ekonomski

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.