Potpisan ugovor za nabavu TB2

 

Dva dana nakon što je bespilotna letjelica Bayraktar TB3 uspješno  poletjela i potom sletjela na brod TCG Anadolu (L-400) u sastavu Turske ratne mornarice, izvršni direktor tvrtke Baykar Haluk Bayraktar stigao je u Zagreb kako bi potpisao ugovor za nabavu Bayraktara TB2 za potrebe OS RH. Svečano potpisivanje ugovora organizirano je jutros u Ministarstvu obrane,  a potpisnik ispred hrvatske strane bio je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić.

„Vrijednost ugovora je 67  milijuna eura bez PDV-a. Želim naglasiti da je ovo oružje koje je prijeko potrebno ne samo kad govorimo o borbenim djelovanjima, nego sustav može nadzirati i migracije, sustav koji može nadzirati granice, sustav koji može koristiti i Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo prostornog planiranja i građenja, te Ministarstvo unutarnjih poslova, kada govorimo o ilegalnim migracijama i svemu onome što u ovom trenutku smo u izazovima i granice Hrvatske su, na kraju krajeva, kao takve i ugrožene od tih pojava,“

rekao je ministar Anušić, posebno naglasivši kako je Bayraktar  jedan od najboljih besposadnih sustava.

Osim kupovine 6 letjelica TB2, ovaj netom potpisani ugovor obuhvaća i inicijalni komplet naoružanja, simulator za obuku, zemaljske nadzorno-upravljačke i podatkovne stanice, te  komplet pričuvnih dijelova i alate za održavanje na korisničkoj razini. Hrvatska je na opremu dobila jamstvo u trajanju od 2 godine (ili do 4000 sati leta, ovisno što prije istekne), tijekom koje će tehnički stručnjaci tvrtke Baykar boraviti i raditi u RH. Također, pripadnici OS RH proći će obuku u obučnom  centru tvrtke Baykar u Turskoj.

Haluk Bayraktar, izvršni direktor obiteljske tvrtke Baykar, naglasio je da je tvrtka počašćena time što sustav Bayraktar TB2 ulazi u sastav OS RH, čuvajući pritom nebo nad Jadranom i doprinoseći stabilnosti u regiji. No Bayraktar je posebno istaknuo kako TB2  nije samo za vojnu uporabu, već u Hrvatskoj može imati višestruku primjenu – od kontrole granica do izviđanja u slučaju prirodnih katastrofa. Bespilotne letjelice Bayraktar uspješno operiraju u 35 zemalja diljem svijeta, a Hrvatska je četvrta članica NATO-saveza korisnica TB2.  „Ovo partnerstvo je više od komercijalnog ugovora. Ovo je prekretnica za prijateljstvo i suradnju između naših dviju zemalja,“  zaključio je Haluk Bayraktar, posebno se na kraju zahvalivši ministru obrane Anušiću i hrvatskim časnicima za doprinos ovom poslu.

Haluk Bayraktar – novi doprinos inače dobrim odnosima Hrvatske i Turske

Prema ugovoru, kompanija Baykar isporučit će sve robe i usluge u roku od 9 mjeseci od potpisivanja ugovora, znači od danas, pa u MORH-u računaju da bi  cjelokupni sustav trebao biti u operativnoj uporabi do kraja rujna sljedeće, 2025. godine. To je iznimno brzo s obzirom da je nakon primjene bespilotnih letjelica Bayraktar u stvarnim ratnim uvjetima u Ukrajini brzo počela rasti knjiga narudžbi. Očito potaknute ukrajinskim iskustvima s TB2, i OS RH su iskazale zahtjev za prioritetnom i žurnom nabavom ovog izviđačko-borbenog drona. Što se hrvatskih obveza tiče, MORH do kraja ove godine mora platiti predujam od 20,2 milijuna eura, što je osigurano u nedavnom rebalansu proračuna. Sljedeće, 2025. platit će se 37,5 milijuna eura, a 2026. još 27 milijuna eura. Tako će ukupna cijena s PDV-om za jednu bitnicu TB2 iznositi 84,6 milijuna eura. Kako je prije tjedan dana (14. studenog) napomenuto na sjednici Vlade, pored roba i usluga koje će biti isporučene prema ukupnoj vrijednosti ugovora, dodatno je predviđena i isporuka opreme u vrijednosti od 2.022.514,00 američkih dolara(1,93 milijuna eura) koja je turska donacija.

Haluk Bayraktar, direktor tvrtke Baykar, general Tihomir Kundid, načelnik GS OS RH, brigadni general Davor Tretinjak, načelnik Sektora za naoružanje, i pukovnik Cuneyt Ali Demirturk, vojni izaslanik Turske u RH

Napomenimo još da je krajem listopada ove godine osječka tvrtka ORQA na sajmu SAHA EXPO 2024 u Istanbulu potpisala s Baykarom ugovor prema kojem će TB2 nositi manje, u Hrvatskoj proizvedene FPV dronove („First Person View“). Kako smo već ranije pisali na portalu Obris.org, zahvaljujući ovom zajedničkom konceptu operativne uporabe, TB2 će služiti kao platforma za FPV dronove, zahvaljujući čemu će produžiti domet i otpornost na eventualna sredstva elektroničkog ratovanja.


 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.