Novinski i blogerski izvještaji o sumnjivom, moguće hrvatskom oružju koje se u posljednje vrijeme može sve više vidjeti u rukama sirijskih pobunjenika bili su tema i na dvije press-konferencije, održane tijekom posljednja dva dana. O tome, kao i o mogućem učešću SAD-a u toj priči, prvi se trebao izjasniti novi američki državni tajnik John Kerry.
Na pressici održanoj 25. veljače, nakon njegovog sastanka s britanskim ministrom Williamom Hagueom u Londonu, novinarka Channela 4 Lindsey Hilsum pitala je Kerrya što misli o hrvatskom oružju koje je sada viđeno među sirijskom opozicijom? „Jeste li odobrili to oružje? I ako ozbiljno razmišljate o naoružavanju opozicije ili dopuštanju drugima da ih naoružava – što je s prijetnjama jihadom? Kako ćete spriječiti da oružje ne padne šaka jihadistima?“, pitala je Hilsum. Kerry je potpuno prečuo pitanje, vrativši se na prethodnu temu o očekivanjima i namjerama na predstojećem sastanku Prijatelja sirijskog naroda,
„Dakle, ja nisam – ponovno, nisam rekao ništa o tome što posebice namjeravamo činiti, jer mi zaista dugujemo našim prijateljima i saveznicima – da najprije s njima prodiskutiramo sve te stvari. Ne mislim, s dužnim poštovanjem, da bi oni o opcijama trebali čitati u novinama. Doći će i vrijeme za naše odluke. Za to će doći vrijeme nakon što održimo sastanak u Rimu, a to nije danas. Danas smo razmatrali razne opcije, i neću ulaziti u to što one mogu ili ne mogu biti u ovom trenutku. Mislim da bi to bilo neprimjereno. Ali, ja ću odavde ići u Berlin. U Berlinu ću se sutra susresti s ministrom vanjskih poslova Lavrovom, i onda idem u Pariz, gdje ću se naći s predsjednikom i ministrom vanjskih poslova, i onda idem u Rim. To će nam omogućiti konzultacije, dati nam priliku za razmjenu mišljenja o tome što je moguće. Ali želim da naši prijatelji iz Sirijskog opozicijskog vijeća znaju da ne dolazimo u Rim samo razgovarati. Dolazimo u Rim odlučiti o sljedećim koracima, a možda i o drugim opcijama – o kojima se možda hoće, a možda i neće dalje raspravljati nakon toga. Zato, mislim da, ostanete li prisutni, i kad prođemo sve te konzultacije, te nakon njih održimo i produktivan sastanak, nadamo se da ćemo imati nešto što bi vam mogli objaviti.“
Tako je Kerry u potpunosti zaobišao pitanje o Hrvatskoj, koje se u nastavku više nije ponavljalo.
John Kerry preskače pitanje o Hrvatskoj (na 23’30”):
———————————————————————————
Samo dan kasnije, o Hrvatskoj je na redovnoj dnevnoj press-konferenciji u State Departmentu govorio i zamjenik glasnogovornika Patrick Ventrell. On Hrvatsku nije preskočio, ali je i na zanimljiv način oprao ruke. Novinarsko je pitanje glasilo: „Danas neki izvještaji govore da je Saudijska Arabija financirala neke kupovine – kupovine oružja iz Hrvatske za sirijske pobunjenike. Moje je pitanje – da li je bilo ikakve koordinacije između Saudijske Arabije i SAD-a? I da li je to dio jamstava danih Sirijskoj opozicijskoj koaliciji kako bi ona sudjelovala na sljedećem sastanku u Rimu?“
Ventrell je potvrdio da je State Department vidio sva ta novinska izvješća o kupovini hrvatskog oružja. Potom je još kratko dodao:
„Vi znate kako mi stojimo po ovome pitanju već duže vrijeme. Mi pružamo neborbenu pomoć opoziciji. Neke druge zemlje su tu donijele druge odluke, i to su njihove suverene odluke. Ali, preko toga vam nemam ništa drugo za reći.“
Novinarsko insistiranje na ovom odgovoru nije donijelo rezultata, osim ponovljenog „Nemam ništa drugo po tom pitanju“.
Redovna dnevna press-konferencija u State Departmentu – Patrick Ventrell o Hrvatskoj (na 04’30”):
———————————————————————————
Sastanak Prijatelja sirijskog naroda zakazan za sutra, četvrtak 28. veljače, u Rimu mogao bi donijeti neka nova saznanja – prije svega o tome što je obećano predstavnicima sirijske opozicije kako bi se ipak ukazali u Vječnome gradu. Oni su, naime, prije nekoliko dana objavili da ne misle doći na sastanak, jer su do sada čuli samo prazne riječi bez konkretnih pomaka. Ako će ovoga puta i biti nekih konkretnih pomaka, ne bi bilo loše da se Hrvatska suzdrži od sudjelovanja u njima.