Europski parlament dao je u srijedu povjerenje za sastav nove Europske komisije kojoj je ponovo na čelu Ursula von der Leyen, a preuzima dužnost u nedjelju, 1. prosinca. Glasalo je 688 zastupnika, od toga njih 370 je glasalo za potvrđivanje Komisije, 282 bilo je protiv, a 36 suzdržanih, što je po ocjeni promatrača u Bruxellesu bilo i očekivano budući su se glavne političke grupacije u EP dogovorile oko resora. Jedan od novih resora, a vrlo bitan, jest resor obrane i svemira, a povjerenik za to biti će Andrius Kubilius, inače bivši premijer Litve.
Jačanje konkurentnosti europskog gospodarstva kako bi se zaustavilo zaostajanje za SAD-om i Kinom i povećanje obrambenih sposobnosti – to će biti glavni prioriteti nove Europske komisije, najavila je danas Ursula von der Leyen.
“Naša sloboda i suverenost više nego ikad ovise o našoj gospodarskoj snazi, naša sigurnost ovisi o našoj sposobnosti da budemo konkurentni, inovativni i produktivni, a naš socijalni model ovisi o rastućem gospodarstvu uz istodobno suočavanje s demografskim izazovom”,
rekla je Ursula von der Leyen u svom završnom govoru u kojem je predstavila program rada nove Komisije i svoju novu ekipu povjerenika. Program rada uvelike će se oslanjati na izvješće o budućnosti europske konkurentnosti koje je za Komisiju izradio bivši predsjednik Europske središnje banke i bivši talijanski premijer Mario Draghi, a koje je predstavljeno javnosti u rujnu. Također, von der Leyen je istaknula da se sloboda mora njegovati i čuvati, a to znači i donositi odluke. To će biti uokvireno prvom velikom inicijativom koju će nova Komisija iznijeti: Kompasom konkurentnosti.
“Kompas će biti izgrađen na tri stupa Draghijeva izvješća. Prvi je smanjenje jaza u inovacijama sa SAD-om i Kinom. Drugi je zajednički plan za dekarbonizaciju i konkurentnost. I treće je povećanje sigurnosti i smanjenje ovisnosti”,
objasnila je predsjednica EK.
Inzistirala je na tome da su novi povjerenici željni i spremni raditi od prvog dana te je istaknula iskustvo i raznolikost novih članova Komisije, što uključuje bivše premijere i ministre, bivše gradonačelnike i lokalne dužnosnike, izvršne direktore, vlasnike tvrtki, novinare, one koji dolaze iz ruralnih i urbanih sredina, te pripadaju različitim generacijama.
Također je opisala prve mjesece svog novog mandata sa sedam inicijativa koje se očekuju u prvih 100 dana, uključujući Dogovor o čistoj industriji, Bijelu knjigu o europskoj obrani, inicijativu za tvornice umjetne inteligencije, Akcijski plan kibernetičke sigurnosti za zdravstvenu infrastrukturu, viziju za sektor poljoprivrede i prehrane, preglede politike proširenja i dijaloge o politici mladih koje će organizirati svaki povjerenik kako bi se dao jači glas sljedećim generacijama Europljana.
Predsjednica Komisije najavila je tako da će predstaviti tzv. Bijelu knjigu o budućnosti europske obrane u prvih 100 dana mandata, zauzela se za suradnju s NATO-om radi jačanja sigurnosti i veća ulaganja Europljana u obranu, navevši kao primjer da Rusija za obranu izdvaja 9 posto svoga BDP-a, a EU samo 1,9 posto. “Moramo povećati naše troškove za obranu, treba nam jedinstveno tržište za obranu i moramo ojačati bazu naše obrambene industrije“, rekla je Ursula von der Leyen. Ona je također stava da su Europskoj uniji potrebne su goleme investicije kako bi zaustavila tehnološko zaostajanje za SAD-om i Kinom, te za zelenu i digitalnu tranziciju. Von der Leyen je najavila jednostavniji višegodišnji proračun za razdoblje 2028.-2034., ističući odmah da taj proračun neće biti dovoljan za investicijske potrebe i da je nužno mobilizirati privatni kapital. Također je najavila pojednostavljenje regulatornog okvira kako bi se poduzećima omogućilo lakše poslovanje.
Novi europski povjerenik za obranu, Litavac Andrius Kubilius, zadužen je zajedno s povjerenicom za vanjsku politiku Kajom Kallas, za izradu tzv. Bijele knjige o europskoj obrani. On je već na društvenim mrežama objavio kako se pritom namjerava fokusirati na “spremnost za najekstremnije vojne nepredviđene situacije”.
“Pripravnost je zadatak za sve: za vodstvo EU i za nacionalne vlade, za industrije, stručnjake i građane. Zato na svakom sastanku koji imam s različitim ljudima ili različitim zajednicama, tražim od svih da nam daju svoj doprinos nadolazećoj Bijeloj knjizi. Prvi input koji smo dobili došao je od vrlo važnog partnera – iz ASD-a (European AeroSpace, Security and Defence industries Association), s puno vrlo vrijednih ideja. Hvala ASD-u i dobrodošli svima ostalima koji su spremni slijediti primjer ASD-a i izložiti nam svoje ideje,”
najavio je Kubilius uoči današnjeg potvrđivanja nove Europske komisije.