Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen predstavila je u utorak, 17. rujna, u Strasbourgu svoj novi tim povjerenika, a među novim licima i novim povjerenicima je i povjerenik za obranu i i svemir EU-a, Litvanac Andrius Kubilius. Europskom parlamentu predstavljena je i nova povjerenica za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kallas, a Belgijanka Hadja Lahbib bit će povjerenica za pripravnost i krizno upravljanje. Austrijanac Magnus Brunner predložen je za povjerenika za unutarnje poslove i migracije.
Portal Obris.org pisao je još u srpnju, kada je Von der Leyen dobila mandat, da će naglasak nove Komisije biti na potrebi jačanja europske sigurnosti. Zauzela se tada za formiranje europske obrambene unije te ocijenila kako europske države premalo ulažu u svoju obranu te da pritom njihova sigurnost previše ovisi o drugima, aludirajući na SAD. Znatan naglasak stavila je već tada na obranu, predlažući stvaranje novog položaja europskog povjerenika za obranu kako bi se potaknula Europska obrambena unija i pozivajući na sveobuhvatan sustav zračne obrane – europski zračni štit, a kako bi se zaštitio zračni prostor EU-a i „kao snažan simbol europskog jedinstva u pitanjima obrane”.
Iako su naši mediji najviše pozornosti pružili hrvatskoj predstavnici Dubravki Šuici, koja postaje povjerenica za Mediteran i demografiju, Litvanac Kubilius nije dobio veliki prostor. U svojoj bohatoj političkoj karijeri Kubilius je čak dva puta bio premijer Litve, u čijem je mandatu zemlja postigla jedan od najvećih gospodarskih zamaha u Europi, zbog čega ga mnogi smatraju najboljim litavskim premijerom u modernoj povijesti zemlje. “Radit će na razvoju europske obrambene unije i jačanju naših ulaganja u sigurnosne kapacitete“, rekla je von der Leyen u utorak novinarima o budućoj ulozi povjerenika Kubiliusa. Očekuje se da će posao biti usmjeren na obrambenu industriju. Jedan od povjerenikovih ključnih zadataka bit će pomoći da se Program europske obrambene industrije (EDIP) — 1,5 milijardi eura vrijedan novac za obrambene proizvođače — dovede do cilja. Naime, potreba jače povezanosti europske obrambene industrije sve je češća tema u zemljama EU i NATO-a, naročito nakon ruske invazije na Ukrajinu. Svemirska komponenta portfelja uključivat će upravljanje postojećim satelitskim programima EU-a Galileo i Copernicus, zajedno s napredovanjem trećeg projekta bloka — konstelacije sigurnih internetskih satelita od više milijardi pod nazivom IRIS², koja bi trebala biti pokrenuta tijekom novog mandata Europske komisije.
Odluka da se Magnusu Brunneru iz austrijske Narodne stranke desnog centra dodijeli portfelj unutarnjih poslova i migracija mogla bi se tumačiti kao prešutno priznanje Bruxellesa razmjera migracijskog izazova s kojim se Europa suočila, posebno nakon takozvane migracijske krize, navode razni europski mediji. Također, zamijenivši dosadašnjeg Didiera Reyndersa za ministricu vanjskih poslova na odlasku Hadju Lahbib, Belgija se nadala dobiti pristojan portfelj u zamjenu za imenovanje žene koja bi pomogla von der Leyen u njezinoj potrazi za ravnotežom spolova. Ipak, ocijenio je Politico, Belgija je uspjela sebi pucati u nogu ponudivši Lahbib, koju čak i sami Belgijanci vide kao slabu kariku. Iako upravljanje krizom može biti važno u ključnim trenucima, jedan je diplomat duhovito rekao da “kada se stvari počnu mijenjati, von der Leyen će preuzeti dužnost od Lahbib u vrijeme prave krize.”
Unatoč broju stanovnika i veličini baltičkih zemalja bloka, Tallinn i Riga uspjeli su uhvatiti ključne portfelje u drugoj von der Leyen-Komisiji. To je odraz povećane političke važnosti regije nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. Estonka Kaja Kallas, nova visoka predstavnica EU za vanjsku politiku, jedna je od najotvorenijih kritičarki Rusije u ovom bloku. Njezina finska kolegica Henna Virkkunen nominirana je za izvršnu potpredsjednicu za tehnološki suverenitet, sigurnost i demokraciju. Andrius Kubilius iz Litve natječe se za ulogu prvog povjerenika za obranu i svemir. A Latvijac Valdis Dombrovskis, veteran Komisije, osigurao je ekonomiju i produktivnost, implementaciju i portfelj pojednostavljenja, koji će igrati ulogu u budućoj obnovi Ukrajine. Sve u svemu, četiri zemlje koje djeluju pod svakodnevnom prijetnjom potencijalne ruske invazije na ključnim su pozicijama u oblikovanju odgovora Komisije Moskvi.
Dosadašnja Komisija imala je četiri izvršna potpredsjednika i četiri potpredsjednika. U novoj Komisiji bit će šest izvršnih potpredsjednika, dok “običnih” potpredsjednika više neće biti. U Komisiji je 11 žena, ali ne treba isključiti mogućnost da taj broj bude i veći jer svi povjerenici moraju proći saslušanja pred nadležnim odborima Europskog parlamenta, a nije sigurno da će svi koji su predloženi zaista i dobiti zeleno svjetlo. Od šest izvršnih potpredsjednika, njih četiri su žene. Svi izvršni potpredsjednici imat će po jedan resor za koji će biti zaduženi.
Najveći broj povjerenika, njih 14, dolazi iz Europske pučke stranke, krovne organizacije desnog centra, pet ih je iz redova liberala, pet socijalista i jedan (Talijan Raffaele Fitto) iz euroskeptične skupine Europski konzervativci i reformisti (ECR).