Vlada o Ugovoru o trgovini oružjem

 

Vlada je u četvrtak, 12. prosinca, usvojila prijedlog zakona o potvrđivanju Ugovora o trgovini oružjem, dokumenta kojeg je Hrvatska već svečano potpisala 03. lipnja ove godine. Kako je na sjednici pojasnila Vesna Pusić, ovoga puta samo u funkciji prve potpredsjednice Vlade,…

„Radi se o ugovoru koji je ispregovaran u okviru UN-a i jeste ugovor UN-a o uspostavljanju zajedničke pravno obvezujuće strukture ili standarda za uvoz, izvoz i prijenos konvencionalnog oružja, i koja čini trgovinu oružjem odgovornijom i transparentnijom. U pregovorima oko tog ugovora Hrvatska je sudjelovala 6 godina u multilateralnom obliku – prvo je glasala za usvajanje na Općoj skupštini UN-a 02. travnja, a potpisala 03. lipnja u New Yorku. Kao i ostale države-članice EU, Hrvatska uređuje pitanje trgovine oružjem sukladno za to područje relevantnim aktima EU, koji su usuglašeni s ovim Ugovorom. Kod nas je to preuzeto i preneseno u Zakon o nadzoru robe vojne namjene i nevojnih ubojnih sredstava, koji je na snazi od 03. srpnja 2013. godine i čiji je nositelj Ministarstvo gospodarstva.“

U popratnom dokumentu kaže se još kako je od 03. lipnja 2013. Ugovor o trgovini oružjem otvoren za potpisivanje, a stupit će na snagu 90 dana nakon datuma polaganja pedesete isprave o ratifikaciji, prihvatu ili odobrenju kod depozitara. Do sada je Ugovor potpisalo 113 država-članica UN-a, dok ih je 7 položilo kod depozitara svoje isprave o ratifikaciji. Vijeće Europske unije uputilo je 22. srpnja 2013. Europskom parlamentu na mišljenje Odluku o ratifikaciji Ugovora o trgovini oružjem od strane država-članica Europske unije. Po primitku suglasnosti Europskog parlamenta, Vijeće EU donijet će odluku kojom se ovlašćuju države-članice da ratificiraju, u interesu Europske unije, Ugovor o trgovini oružjem. Europski parlament je 10. listopada 2013. ovlastio Odbor za vanjsku trgovinu (Commitee in charge of international trade, INTA) da razmotri prijedlog Europske komisije, koji se potom upućuje Vijeću Europske unije na usvajanje. Prema dinamici rada Europskog parlamenta i Vijeća EU, ovaj proces trebao bi biti završen do siječnja 2014. godine, nakon čega države-članice, pa tako i RH, mogu položiti ispravu o ratifikaciji kod depozitara.

Naravno, ovaj prijedlog Zakona mora proći Sabor i to će, prema Vladinom prijedlogu, biti u hitnoj proceduri. S obzirom na nagomilani posao koji Sabor nikako da riješi, uvaženi saborski zastupnici ipak neće od danas biti na „zasluženom“ zimskom odmoru, već će zaostatke rješavati i sljedećeg tjedna, na 11. izvanrednoj sjednici Sabora.  Do sada, prijedlog zakona o potvrđivanju Ugovora o trgovini oružjem još uvijek nije uvršten u dnevni red kako plenarne sjednice, tako ni nadležnih odbora.

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.